Açık halı sahalar özellikle yaz aylarında çoğunlukla spor severlerin  en çok kullandığı alanlardır. Bu açık halı sahalar sayesin de sağlıklı ve keyif dolu anlar yaşanır. Spor severler için bir halı saha yapacaksak eğer yada bir spor sever halı sahalar hakkın da bilgi edinmek isterse de bu yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda, bir açık halı saha nasıl yapılır, ne kadara yapılır yada ölçüleri neler olmalıdır sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

Merak ettiğiniz bir çok şeyi öğrenme zamanı.

Açık Halı Saha Yapım Maliyeti

Açık halı saha yapımı maliyeti genel olarak halı saha ölçülerine göre değişmektedir. Ticari amaçlı kullanılacak halı sahalar için ideal ve yaygın ölçüler 30m x 50m olarak bilinmektedir. Bu ölçülerde bir halı sahada 7 x 7 kişi olarak maç oynaya bilmektedir.

Peki bu tarz bir halı saha yapımı için ne yapmalıyız bu işin teknik kısmı nedir?

Bu sorunun cevabı biraz geniş olmakla birlikte, gelin sizlere bu açıklamayı maddeler halin de yapalım.

Cevaplara başlamadan önce aşağıdaki çim saha teknik çizimini incelemenizde fayda var.

Açık Halı Saha Teknik Çizim

Açık halı saha yapımı aşamaları

 • Halı Saha Plan Aşaması Hazırlanır.

  Bu aşama genelde en kolay aşamalardan biridir. Fakat kullanım alanına göre her halı sahada standartların dışına çıkma ihtimali olabilir. Bu sebeple çim halı saha planlaması yapılmadan açık halı saha yapımına başlanmaması gerekir.

 • Zeminin düzeltilmesi ve hatıl beton atılması.

  Hazırlanacak açık halı saha zemininin düz ve sağlam olması, halı sahanın ömrünü uzatacaktır. Bu sebeple tüm yüzey düzleştirilip, hatıl beton uygulaması ile halı saha çerçevesi sağlamlaştırılır.

 • Hatıl betonun içine mıcır katmanları eklenerek sağlam bir zemin hazırlanır.

  Halı saha zemininin en iyi şekilde gönyelenmesi için düzleştirilip hatıl beton ile çevrilmiş halı saha zemini mıcır ile en sağlam olacağı şekilde doldurulur.

 • Hatıl betonun dökülmesinden sonra demir ve tel yapımı gerçekleştirilir.

  Halı saha alanının sınırlarının net belirlenmesini ve topun sınırların dışına çıkmamasını sağlayan demir ve tel yapısı birinci sınıf işçilik ile uygulanmalıdır, aksi takdirde sahanın çevresi ilerleyen zamanların yoğun dış etkilerine karşı koyamayabilir.

 • Halı sahanın tavan ağı gerilir.

  Bu ağın gerilmesinin sayesinde, halı sahada futbol maçı oynanır iken topun saha dışına kaçmasını önlenir.

 • Bu işlemlerin ardından suni çim montajına geçilir.

  Bizler Kuzey Sports olarak, halı sahalarda suni çim uygulamamızda müşteri taleplerine en uygun olacak şekilde kaliteli ve belgeli halı saha çözümleri üretiyoruz.

Açık halı saha yapımı maliyetleri

Halı saha kurulumunda kullanılan suni çimin kalınlığına, sahanın büyüklüğü, model ve özelliklerine göre halı saha kurulum maliyetinde değişiklikler oluşabilir. Çim kalınlaştıkça, maç sırasında aşınmalara dayanım gücü artar ve oyun keyfi maksimum seviyeye çıkar. Granüllerin etkisiyle aşınan suni çim halının 7 yılda bir yenilenmesi gerekir. Ülkemizde en çok tercih edilen açık halı saha ölçüsü, genel olarak 30m x 50m boyutlarındadır.

Kuzey Sports olarak sunu çim, akrilik zemin, yapay çim, landscape gibi ürünler hakkın da bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz fakat sizin de Suni çim halı saha kurulum hizmetine ihtiyacınız var ise bizimle iletişime geçebilirsiniz..