Kuzey Sports olarak sizelere futbol gündemin de önemli yer kaplayan birkaç olaydan bahsedeceğiz. Konu ise başlık dan da anlayacağınız üzere iklim koşulları ve futbol sahaları.

Günümüz de çok fazla değişkenlik gösteren hava koşulların dan bahsetmemize gerek yok diye düşünüyorum. İnsanların sağlık durumların dan yada gündelik hayatımız da yaşamımıza devam edebilmemiz için evimiz den çıkarak yapmamamız gereken işler ve güçler var tabi ki ve bu bağlam da ise hepimiz iklim koşulları hava şartları ile başı dertte ya çok sıcak ya çok soğuk yada İstanbul gibi bir yerdeyseniz de aşırı nemli hava ya ayak uydurma yada bu olumsuz hava koşullarıyla baş etmek zorundayız.

Bu mücadeleyi sadece biz insanlar vermiyoruz, Birçok bitki de yaşamlarına devam edebilmek için bu iklim şartlarına alışa bilmemeleri yada mücadele etmeleri gerekmektedir. Güçlü köklere sahip olan bitkilerin bile yenik düştüğü bu hava koşullarına zayıf köklere sahip bitkiler ne yapabilsin. Mesela hiç dikkatinizi çekiyor mu dışarı da parklarda bahçeler de bulunan çimler. Bence çekmiyor dur çünkü aşırı sıcaklardan dolayı hepsi yanarak, sararıyor ve kuruyor doğal olarak da sizler bunu fark edemiyorsanız, tabi doğa düşkünü değilseniz.

Bu nedenle artık belediyelerin de çok fazla terci ettiği birkaç yöntem var ve bu yöntemlerin neler olduğunu anlatayım sizlere diyorum.

İlk olarak neredeyse bütün belediyelerin terci ettiği yapay çim, sunı çim, sentetik çim gibi birkaç çim turu var. Bu çimler çok uzun ömürlü oldukları için uzun süreler amacına uygun bir şekil de hizmet verebiliyorlar. Sıcak hava soğuk hava gibi sorunları hiç umursamayan bu ürünler dünyanın birçok yerin de kullanılmaya başladı, ilk olarak ise hayatımıza halı sahalar da girdi diyebiliriz halı fils diye bir malzemenin üzerin de oynanmaya çalışan futbolu zorluğunu neredeyse her kez deneyimlemiştir diye düşünüyorum. Bu halı malzemesinin de çok ince oluşu da aşırı sağlıksız bir ortam yaratıyor. Bu ürün yerini artık sunı çim, sentetik çim, yapay çim gibi malzemelere bıraktı ve daha sağlıklı futbol alanları yaratıldı bu sayede. Hatta olumsuz soğuk hava koşulları ile bilinen kuzey ülkelerin de FİFA standartların da orijinal sahalar bile bu ürünler ile katlanarak uluslar arası organizasyonlar da karşımıza çıkmaya başladı. Bu malzeme çok fazla dayanıklı oluşu ve maliyet gerektirmeyen bakımı ile şimdi den vazgeçilmez olmayı başardı.

 

Kuzey sports olarak bizimle bu tarz işler de çalışabilir ve yardım alabilirsiniz. Neler yaptığımızı merak edenler için sitemizi gezmenizi öneririz.