Sentetik çim, suni çim gibi zeminler ilk olarak doğal çime alternatif olarak üretildi. Bunun nedeni ise bir çok doğal çim sahalarin bakımının mümkün olmaması bir türlü spor yapmaya, futbol oynamaya elverişli hale getirilememesi yüzün den Sentetik çim, Suni çim gibi daha öncelerde de kullanılan malzemelere üzerine çalışmalar yapılarak günümüz futbolun da ve bir çok spor alanın da hayatımıza girdi. Daha önce bu malzemeyi park, bahçe, gibi yerlerde çok görüyorduk buralara da kullanılması da mekan yada işletmeye bir çok yarar sağlaması bu yararlardan yada bu tarz kullanımlar için terci edilmesinin nedeni ise
.
Güzel görünmesi.

Temiz tutulabilmesi.

Açık alanlarda yağmur, çamur gibi olumsuz hava koşullarında bile zeminin, yüzeyini bozulmaması üzerinde yürüyecek yada bu alanları kullanacak kişilerin kaza riskini minimuma indirmesi gibi olumlu çok fazla etkenler vardır terci edilmesinde. Sentetik çim, yada Suni çim kullanılarak yapılan bir futbol sahasının ömrü en az 10 yıl gibi bir sürede deforme olmaya başlar. Bu özelliği şuana kadar maddi olarak bir çok sorunu ortadan kaldırdı zaten  doğal çime bakım aşaması ve bu çime harcanacak para ayrılan bütçe gibi bir çok maddeyi iş listeniz den kısa bilirsiniz. Olumsuz hava koşullarında zaten doğal çimden daha iyi bir performans sergiliyor bu zeminler. Şimdiye kadar okuduklarımız dan altı çizilmesi gereken 3 ana madde var bunları da kısa kısa hem size hatırlatayım tekrara hemde detay veriyim. Belki hala aklınıza takılanlar vardır.

Hava Koşulları – Maliyet – Uzun Ömür

Biz ülke olarak dört mevsimi de yaşaya biliyoruz. Bunu yaşayamayan ülkelerde var hepimiz onları da biliyoruz. Peki her iklimde her hava koşulunda hiç doğal çim yetiştirmeye çalışınız mi. Daha önce denediyseniz beni biraz anlarsınız diye tahmin ediyorum. Küresel ısınma falan derken yaz mevsimi kurak kış mevsimi ise çok sulak geçiyor ülkemiz de bu yüzden de çok fazla para ve zaman harcıyoruz doğal çim gibi zeminlere.
Ülkemiz de yeni yeni standart sahalar da zemin olarak sentetik ve sunu çim terci edilmeye başladı. Ama Rusya gibi bir çok kuzey ülkesinde neredeyse bütün statlarda zemin olarak suni yada sentetik çim terci ediliyor olumsuz hava koşullarının ağır olması ve suni yada sentetik çim zeminin ise olumsuz hava koşullarında doğal çime göre çok daha iyi performans sergilemesi tabi ki de en büyük nedenleri terci edilmesinde.

Biz Kuzey Sports olarak sizlere Suni ve sentetik çim zeminlerin neden terci edilmesi gerektiğini anlatmaya çalıştık.